Bezpieczne zakupy przez internet

Bezpieczne zakupy przez internet


Pamiętaj o zasadach bezpiecznych zakupów w sieci!

Kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Dokonuj zakupów na znanych i cieszących się dobrą opinią portalach.

Twoje obawy powinny wzbudzić na przykład zbyt niskie ceny oferowanych artykułów oraz brak adresu i numeru telefonu sprzedawcy.

Zanim dokonasz zakupów w sklepie internetowym, sprawdź o nim opinie. Poczytaj opinie na forach internetowych, zapytaj o opinię znajomych.

Jeśli dokonujesz płatności korzystając z bankowości elektronicznej lub płacisz kartą kredytową zwróć uwagę, czy połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.

Gdy dokonujesz zakupów na aukcjach internetowych, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Komentarze negatywne lub mała liczba komentarzy pozytywnych powinna wzbudzić Twoją szczególną ostrożność.

Przeczytaj umieszczony na stronie internetowej sklepu regulamin, który określa szczegółowe zasady zawierania umowy przez internet.

Szczególną uwagę zwróć na sposób dostawy towaru, czas oczekiwania na dostawę, cenę dostawy, warunki zwrotu i reklamacji towaru.

Przeczytaj szczegółowy opis produktu i dokładnie przyjrzyj się zdjęciom.


Przed potwierdzeniem płatności, sprawdź jeszcze raz wszystkie szczegóły zamówienia, w tym:

  • Koszty wysyłki i obsługi.
  • Termin płatności – przed czy po wysyłce.
  • Termin wysyłki przedmiotu.
  • Możliwość śledzenia lokalizacji przesyłki.
  • Możliwość zwrotu przedmiotu oraz kto ponosi koszty przesyłki.

Zachowaj ostrożność podczas wprowadzania danych w trakcie dokonywania zakupu.

Sprawdź czy podałeś prawidłowy adres doręczenia przesyłki, ilość zamówionego towaru oraz jego łączną cenę z kosztami dostawy.

Dla Twojego bezpieczeństwa lepszy jest wybór przesyłki rejestrowanej, poleconej, dostawa przez kuriera lub odbiór w paczkomacie. Gdy przesyłka jest nierejestrowana żaden sklep nie zwróci ci pieniędzy w przypadku zagubienia przesyłki. Zachowaj potwierdzenie zakupu. Zapisz w komputerze lub wydrukuj dane dotyczące złożonego zamówienia. Po dokonaniu zakupów przez internet,  sprawdź dokładnie stan swojego konta. Upewnij się, że pobrana została z niego prawidłowa kwota.


Jeżeli, po dokonaniu płatności nie dostałeś zamówionego towaru i wiesz już, że zostałeś oszukany, natychmiast zadzwoń na Policję.


Policja